Strategický plán firmy (t.j. kde sa chcem vidieť napr. o dva roky a ako sa tam dostanem) má zahŕnať aj marketingový plán, ktorý naň plynulo nadväzuje – či už ste sám, začínajúci podnikateľ alebo firma o 200+ zamestnanoch, v tomto smere platí jeden meter na všetkých. Jedno bez druhého síce funguje, ale nie tak efektívne, ako by mohlo. Vďaka marketingu spoločnosť komunikuje svoje PREČO (robím to, čo robím) a ČO (moja spoločnosť ponúka), rečou zrozumiteľnou pre zákazníka, ktorého chceme osloviť.
Aby bol marketing silný, potrebujeme silných ľudí, ktorí ho budú “vykonávať“. A tu nastáva otázka: “Zverím marketing svojej firmy agentúre alebo si ho budeme robiť in-house?”
Toto sú tri najväčšie dôvody, prečo sa rozhodnúť pre možnosť číslo 2.
Financie
Outsorcing je drahý (drahší, ako čakáte) a naozaj náročný na dlhodobé financovanie – najmä v začiatkoch podnikania. Na trhu nájdeme množstvo reklamných a marketingových agentúr, no tie najvýkonnejšie a najefektívnejšie si za správu sociálnych sietí, reklamných účtov na Facebooku či grafické práce účtujú stovky až tisícky eur mesačne. Pretože si môžu dovoliť byť drahý, zvyčajne spolupracujú výhradne s obrovskými spoločnosťami, ktoré si ich dokážu zaplatiť.
Dáva to zmysel, agentúry predsa musia z niečoho žiť a platiť účty svojim zamestnancom + chcú na vás zarobiť.
Ak máte vo svojej firme šikovného človeka-markeťáka, alebo tím ľudí, ktorí majú chuť na sebe pracovať, za ušetrené peniaze radšej investujte do kvalitných kurzov. Nie je nič, čo sa nedá pri troche snahy naučiť.
Znalosť produktu / služby
Vedomosti sú vraj cennejšie ako peniaze či zlato.
Zamyslite sa, kto pozná váš produkt najlepšie – je to Ivana zo zákazníckeho centra alebo markeťák Peter? Na akej úrovni ovládajú produkt, ktorý predávate – na stupnici od 1 do 10? Vedieť odpovedať na každú zákazníkovu otázku, čo i len do vetra položenú…
Myslíte, že takto dobre bude poznať váš produkt aj marketingová agentúra? Musím vás sklamať, ale odpoveď je nie (česť výnimkám). Bežná agentúra spravuje mesačne XY firiem, ako je tá vaša, a tak tu nie je takmer žiadny priestor na vzdelávanie. Aj keď, samozrejme, budú tvrdiť niečo iné… 🙂
Čas
Za niekoľko rokov práce v marketingu som si pri spolupráci s agentúrami všimla dookola opakujúci sa vzor správania (behaviour pattern).
Po podpise zmluvy o spolupráci je všetko priam ideálne, dokonalé a ružovejšie ako ružové. Agentúre nazdieľate firemné prístupy a už-už prichádzajú s novými nápadmi, ako oživiť stagnujúci/začínajúci business projekt. Prvý mesiac ste radi, že môžete slobodnejšie dýchať, nemusíte byť na všetko sami (predsa je tam “von” človek alebo skupinka ľudí, ktorí váš business držia pevne za opraty) a konečne sa vašej reklame venujú 24/7.
OMYL! Ružové okuliare padajú z nosa…
Žiadna agentúra sa vášmu projektu nebude venovať viac ako pár hodín do týždňa. Na to, aby na seba niekoľkočlenné tímy zarobili musia podávať veľký výkon a ten dosiahnu len vďaka tomu, že podpíšu zmluvu s desiatkami firiem, ako ste vy.
Porovnajte si výkon práce, ktorý by mohol denno denne podávať VÁŠ zaškolený a informáciami nabitý zamestnanec či zamestnanci. 8 hodín, 5 dní v týždni.
Ako sa hovorí, keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú. Tak ako, necháte sa chytiť aj vy?
Verím, že bol pre vás článok nápomocný. Ak máte akékoľvek otázky, kontaktujte ma na ask@kokrouc.com. Majte energický deň!