Preskočiť na obsah
Home » Blog » Prečo nemôžete byť najlepší aj najlacnejší?

Prečo nemôžete byť najlepší aj najlacnejší?

V dnešnom super konkurenčnom prostredí na nás denno-denne útočia bujné výplody marketingových kreatívcov. Koľko krát ste už niekde v meste zhliadli nápis “najlepšia lekáreň/pizza/káva/kebab/zmrzlina/optika/…” Jednoducho povedané, všetci sú najlepší. A viete, čo je v mysliach našich kreatívcov ešte lepšie?

Slovo najlacnejší. Áno, je to tak. To naše obľúbené slovenské slovíčko. 

Lacný. 

Lacnejší. 

NAJLACNEJŠÍ.

Kdekoľvek ho vidíme, náš mozog zrazu nevidí a nepočuje. Sústredí sa len na to jedno slovo. A ak sa tieto dve čarovné slovíčka ešte spoja v jednej vete, o-ri-gi-nál-na reklama je na svete. Sme najlepší a najlacnejší! Čo viac si priať?

Alebo?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo si musíme vybrať medzi tým, či chceme byť najlepší alebo najlacnejší. Prečo je to tak? Povieme si na príkladoch nižšie.

Originalita

Ponúkam niečo výnimočné? Ponúkam niečo, čo mám na trhu iba ja? Ak áno, nemôžem byť najlacnejší, nech sú moje služby či produkty akokoľvek najlepšie.

Kvalita služieb

Za kvalitnými službami stoja ľudia. Tento ľudský faktor stojí čas a peniaze (asi nič prekvapivé). Nemenej prekvapivé bude pre mnohých je to, že ak chcem ponúkať napríklad ten najlepší zákaznícky servis široko-ďaleko, bude ma to stáť viac ako len čas a financie. Kvalitné služby vyžadujú výskum (ďalší čas), vývoj (ďalšie peniaze), školenia (ešte viac času a peňazí), kvalitné vybavenie prevádzky (veeeľa peňazí).

Konkurencia

Ak bude vaša jediná konkurenčná výhoda to, že ste najlacnejší, spozornite. Môžete sa totiž ocitnúť v začarovanom kruhu neustáleho znižovania cien, ktorý bude útočiť na vaše…

Zisky

… áno, presne tak. Znížený príjem a zisk znamená to, že váš rozpočet na investovanie do rozvoja firmy bude značne obmedzený. Jedine firma, ktorá investuje nazad do svojej firmy má potenciál na rast. Pretože sa snaží svojim zákazníkom dodať to najlepšie, čo je v danej chvíli na trhu možné.

Nízka cena za službu/produkt

Nízka cena = nižšia kvalita (samozrejme, sú aj výnimky). Ak chceme ísť s cenou čo najnižšie, musíme robiť kompromisy. Niekde musíme ušetriť. Či už na materiále, službách, inováciach, svojich ziskoch,… Stojí to skutočne za to?

Cenové hladiny by mali byť nastavené rôzne. Aby sme vyhoveli rôznym typom a požiadavkám zákazníkov.

Povesť

Ak predávame kvalitné produkty či služby, v zákazníkových očiach to má obrovskú pridanú hodnotu. Verím tomu, že vám bude robiť reklamu kade bude chodiť.

Ako firma by ste sa mali snažiť o vytvorenie akejsi harmónie medzi všetkými spomínanými bodmi, ktoré som spomenula v tomto článku, pričom netreba zabúdať aj na samotný zisk. V reklame alebo marketingu ako takom by ste mali tieto body jasne komunikovať svojim zákazníkom a odlíšiť sa tak od konkurencie. Buďte originálny! Držím vám palce.


Verím, že bol pre vás článok nápomocný. Ak máte akékoľvek otázky, kontaktujte ma na ask@kokrouc.com. Majte energický deň!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *